Osobný profil

Na úvod by som chcel poznamenať, že túto podstránku s mojim profilom, som sa rozhodol zriadiť za účelom oboznámenia priateľov, obchodných partnerov a aj príležitostných návštevníkov www.elun.sk s mojimi športovými aktivitami a trochu aj s propagáciou takého krásneho, ale náročného športu, akým je triatlon, ale hlavne Ironman, ktorý je mojou veľkou záľubou a aj potešením. Aj keď po niektorých pretekoch to až tak nevyzerá, lepšie povedané ja nevyzerám, že by to pre mňa bolo potešenie. Veď to aj budete vidieť. Koľkokrát som si po preteku povedal, že s Ironmanmi končím, že to nie je pre ľudí, že prečo neoddychujem, prečo nesedím doma a nepopíjam pivečko, prečo trápim telo niekedy aj v 35 st. horúčavach nezmyselnými závodmi, prečo to, alebo ono. PRETO.

S triatlonom som začal veľmi neskoro, v roku 2005, keď som mal 49 rokov a hneď som vhupol do kategórie veteránov. V krátkosti by som chcel opísať toto obdobie až doteraz, moje zážitky a dojmy z pretekov, ktorých som sa doteraz zúčastnil. V budúcnosti, ale už na faceboku, by som už chcel opisovať samostatne každý pretek, ktorý absolvujem. Môj prvý olympijsky triatlon som absolvoval v Martine v roku 2005. Spomínam si, že to bolo pre mňa hrozné utrpenie a ani neviem ako som sa dotackal zničený a ukonaný do cieľa. Ale veľmi dobre si pamätám, že som si povedal „tak toto potrebuje moja lenivá, ubolená a slaninová telesná schránka.“ Hneď ako som prišiel domov z preteku, na internete som si našiel všetky triatlonové závody, ktoré sa na Slovensku organizovali a do konca roka som aj všetky, vrátane duatlónov, absolvoval. Lenže potom stála predo mnou výzva omnoho ťažšia a náročnejšia:

IRONMAN – ŽELEZNÝ MUŽ.

Vtedy som si hovoril, veď to sa ani nedá absolvovať, tí čo to dokážu, to musia byť nadľudia. Veď posúďte: 3,8 km odplávať, potom 180 km odbicyklovať a aby toho ‚nebolo málo, tak ešte aj odbehnúť maratón 42 km a to všetko v časovom limite do 16 hodín. Po tvrdej príprave som môj prvý Ironman absolvoval. v roku 2006 v Nitre. Dokončil som ho v čase cca 12hod. 30 min. Bol to pre mňa neopísateľný zážitok. Keď som bežal, do cieľa, od radosti že som to dokázal, som sa rozplakal. No a potom to vypuklo a pokračuje to dodnes, resp. a trvá to a trvá to a trvá …. Od roku 2006 až doteraz som absolvoval: Ironman Otrokovice 3x, Nitra 4x, Španielsko- Barcelona, Malajzia ¬Langkawi 2x, China – Haikou, Rakúsko – Klagenfurt 2x, ale Ix DNF, Podersdorf 3x, Praha 2x Južna Afrika – Port Elizabeth 2x, ale Ix DNF, Lipno 3x Anglicko – Bolton, Nemecko¬Regensburg, Roth. Spolu 24 ukončených Železných mužov.

Nechcem sa chváliť, ale na Slovensku nie je veľa borcov, ktorí ich absolvovali viac, možno dvaja, moji kamaráti, Marek Nemčík a asi aj Jožko Vrábel, o iných neviem. Ale v budúcnosti ani oni neodolajú môjmu apetitu na Ironmanov.

Nádherné, nezabudnuteľné zážitky mám zo všetkých závodov, ale najviac mi utkvel v pamäti Ironman Langkawi. Organizácia preteku, ľudia, príroda, podnebie. Keď som odtiaľ odchádzal, hovoril som si, že ludia, ktorí tu žijú, to majú za odmenu od Pána Boha. Škoda, že sa tam už závody nekonajú.


Spomeniem ešte jeden pretek, Ironman Južná Afrika – Port Elizabeth. Taktiež krásny závod a aj mesto, kde sa snúbi bohatstvo s biedou, krásne moderné vysoké budovy s drevenými chatrčami, slumami. Ale chcem ho spomenúť aj preto, že tento rok som tam mal na bicykli veľmi nebezpečný úraz, keď som asi v 50 km rýchlosti spadol z bicykla, vietor ma sfúkol, ako krabičku zápaliek. Utrhnutá kľúčna kosť, zlomené 4 rebrá, zodratý celý bok od nôh až po plece a krvi ako na zabíjačke. No hrôza.Tento pád ma pripravil v tomto roku o možnosť vybojovať si slot (vstupenku) na Hawai, kde sa každoročne koná pretek pretekov, IRONMAN, ktorého sa zúčastňujú tí najlepší z najlepších z celého sveta, ale s dlahou a šróbami v ramene je to ťažko realizovatelné. Mal som na to iba jednu možnosť, pretek v Boltone, kde som skončil na 4 a pre mňa nepostupovom mieste. Ale čo nebolo v tomto roku, bude nabudúce. Možno. Pozrite si ešte zopár momentiek z niektorých pretekov, ktorých som sa doteraz zúčastnil.

Nájdete ma na aj na facebooku : Jozef Bezák Ironman